Wakacyjny newsletter fundacji

Ponad 1500 osób chorych na deficyt transportera glukozy typu 1 żyje w Polsce – tak wynika ze statystycznych obliczeń amerykańskich uczonych. Zdiagnozowanych jest zaledwie kilkadziesiąt…  Podobnie sytuacja wygląda także w innych krajach.

A przecież szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia to szansa na normalny rozwój i niezależne życie dla chorych.  Dlatego w minioną sobotę, po raz pierwszy, na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Świadomości Deficytu GLUT1. Chcemy w ten sposób mówić głośno o chorobie, o której jeszcze zbyt mało osób słyszało. Przede wszystkim chcemy by dowiedzieli się o niej lekarze, by jak najszybciej ją diagnozowali.

A samo leczenie? Tu na razie nic się nie zmienia – obowiązujący standard to dieta kietogegna. Dla naszych małych i dużych smakoszy mamy dziś kilka propozycji – z orzeźwiającymi lodami na czele. Warto też skorzystać z sezonowych warzyw i przygotować botwinkę lub kalafiorowe risotto. I koniecznie muffinki- świetnie nadają się na wynos, do plecaka na letnie eskapady, a proponowane przez nas truskawki można zastąpić także innymi owocami ( u nas właśnie znikają ze stołu mufinki z jagodami :-))

Życzymy pięknych wakacji!

Sylwia i Agnieszka

 


Newsletter do pobrania w pdf