[PORADNIK] Dieta ketogenna w czasie koronawirusa

W najbliższym czasie zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Pediatrii Metabolicznej, jak i Światowej Organizacji Zdrowia, powinniśmy maksymalnie ograniczyć kontakty społeczne i pozostać w izolacji. Jest to trudny czas nie tylko dla naszych dzieci, ale dla nas wszystkich. Szczególny niepokój w minionych dniach mogły budzić puste półki z ryżem, makaronami czy pieczywem, chociaż dostawy żywności nie były zagrożone i gromadzenie dużych zapasów nie było konieczne. Mając jednak na uwadze zalecenia dotyczące izolacji społecznej, szczególnie pacjentów z grup podwyższonego ryzyka, zasadne jest dokonywanie zakupów rzadziej niż dotychczas, planując uprzednio jadłospis.

Apelujemy jednak, aby do zakupów podchodzić rozsądnie. Nie tylko dlatego, żeby nie wyrzucać nieświeżej i przeterminowanej żywności, ale również by pamiętać o tych, którzy mają utrudniony dostęp do wielu sklepów czy nie mają środków na gromadzenie zapasów. Zachęcamy również do kontaktu z nami, gdyby pojawiły się trudności w zakupie niezbędnych produktów i realizacji diety. W ostatnim czasie pojawia się także wiele niesprawdzonych informacji o skuteczności różnych suplementów diety w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Jak dotąd nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność.

Dieta ketogenna jest niedoborowa w witaminy i składniki mineralne, jednak wszyscy pacjenci pozostający pod opieką lekarza i dietetyka, suplementują dietę odpowiednimi dawkami witamin i składników mineralnych, zapobiegając ewentualnym nadmiarom czy niedoborom składników odżywczych. W razie  jakichkolwiek wątpliwości
zachęcamy do kontaktu z lekarzem i dietetykiem z ośrodka prowadzącego dietę, a także do korzystania wyłącznie z wiarygodnych źródeł informacji znajdujących się pod linkiem:
www.gov.pl/web/koronawirus

Bądźmy wytrwali! Bo jak powiedział szwajcarski filozof Jean-Jacques Rousseau: „Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie”.

Poradnik do pobrania w [PDF]