Element divider nie jest zarejestrowany lub nie ma pliku view.php.
Element account nie jest zarejestrowany lub nie ma pliku view.php.
Element divider nie jest zarejestrowany lub nie ma pliku view.php.
Element account nie jest zarejestrowany lub nie ma pliku view.php.

[PORADNIK] Dieta ketogenna w czasie koronawirusa

W najbliższym czasie zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Pediatrii Metabolicznej, jak i Światowej Organizacji Zdrowia, powinniśmy maksymalnie ograniczyć kontakty społeczne i pozostać w izolacji. Jest to trudny czas nie tylko dla naszych dzieci, ale dla nas wszystkich. Szczególny niepokój w minionych dniach mogły budzić puste półki z ryżem, makaronami czy pieczywem, chociaż dostawy żywności nie były zagrożone i gromadzenie dużych zapasów nie było konieczne. Mając jednak na uwadze zalecenia dotyczące izolacji społecznej, szczególnie pacjentów z grup podwyższonego ryzyka, zasadne jest dokonywanie zakupów rzadziej niż dotychczas, planując uprzednio jadłospis.

Apelujemy jednak, aby do zakupów podchodzić rozsądnie. Nie tylko dlatego, żeby nie wyrzucać nieświeżej i przeterminowanej żywności, ale również by pamiętać o tych, którzy mają utrudniony dostęp do wielu sklepów czy nie mają środków na gromadzenie zapasów. Zachęcamy również do kontaktu z nami, gdyby pojawiły się trudności w zakupie niezbędnych produktów i realizacji diety. W ostatnim czasie pojawia się także wiele niesprawdzonych informacji o skuteczności różnych suplementów diety w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Jak dotąd nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność.

Dieta ketogenna jest niedoborowa w witaminy i składniki mineralne, jednak wszyscy pacjenci pozostający pod opieką lekarza i dietetyka, suplementują dietę odpowiednimi dawkami witamin i składników mineralnych, zapobiegając ewentualnym nadmiarom czy niedoborom składników odżywczych. W razie  jakichkolwiek wątpliwości
zachęcamy do kontaktu z lekarzem i dietetykiem z ośrodka prowadzącego dietę, a także do korzystania wyłącznie z wiarygodnych źródeł informacji znajdujących się pod linkiem:
www.gov.pl/web/koronawirus

Bądźmy wytrwali! Bo jak powiedział szwajcarski filozof Jean-Jacques Rousseau: „Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie”.

Poradnik do pobrania w [PDF]